Koszty pożyczek pozabankowych przejrzystsze niż kredytów w bankach

Przyglądając się kosztom pożyczek pozabankowych i kredytów w bankach, nietrudno zauważyć, że czytelniejsze są te pierwsze. Instytucje pozabankowe w prosty sposób informują o wszystkich kosztach pożyczki, natomiast banki wciąż stosują skomplikowane i zawiłe umowy.

Ukryte tabele opłat i prowizji

Pożyczki pozabankowe oferowane w Internecie są jednym z niewielu produktów finansowych, w których klient od razu poznaje wszystkie koszty zobowiązania. Koszty są przedstawiane w specjalnym kalkulatorze z suwakami – określa się w nim, ile chce się pożyczyć i na jaki okres, a kalkulator wylicza, jaka będzie kwota do spłaty. Ponadto narzędzie określa pozostałe parametry pożyczki, jak wysokość RRSO, suma odsetek oraz wysokość innych opłat. W przypadku kredytów bankowych zwykle otrzymuje się zawiłe informacje na temat opłat i prowizji związanych z udzieleniem zobowiązania. Najczęściej znajdują się one w cennikach, które są ukryte w różnych miejscach na umowie. Zdarza się, że kredytobiorca dowiaduje się o wysokości RRSO lub łącznej kwocie do spłaty dopiero po powrocie z banku do domu. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, jednak wciąż do nich dochodzi.

Nadmiar informacji

Korzystanie z pożyczek pozabankowych jest proste – koszty są jasne, dzięki czemu warunki udzielenia zobowiązania są zrozumiałe dla osób bez rozległej wiedzy finansowej. W przypadku umów zawieranych z bankami, pożyczkobiorcy i kredytobiorcy często skarżą się na nadmiar informacji. Dokumenty wręczane do podpisu mają kilkanaście stron, nawet gdy wnioskuje się o niewielką kwotę. Dodatkowo często stosuje się w umowach bankowych skomplikowaną terminologię, która sprawia, że osoby wnioskujące o finansowanie mają problemy ze zrozumieniem warunków udzielenia kredytu bądź pożyczki.

Przypisy, gwiazdki, drobny druk

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, firmy pożyczkowe są zobowiązane do informowania o wszystkich kosztach pożyczek ratalnych i chwilówek w sposób przejrzysty i zrozumiały dla klientów. Przypisy, gwiazdki i dopiski drobnym drukiem pojawiają się w umowach z firmami pożyczkowymi coraz rzadziej, jednak w bankach nadal są powszechne. Co ciekawe, banki również są zobowiązane do rzetelnego przedstawiania informacji na temat udzielanych kredytów i pożyczek. Niekiedy można jednak odnieść wrażenie, że przepisy obowiązują jedynie podmioty pozabankowe.

Nie rozumiesz umowy? Nie podpisuj!

Aby pożyczać pieniądze świadomie i bezpiecznie, powinno się dokładnie przeczytać umowę i zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, czyli cennikiem. O ile w przypadku pożyczek pozabankowych jest to proste, o tyle w banku może być nieco trudniej. Jeśli natrafi się na niezrozumiałe zapisy w umowie lub ma się wątpliwości, jakich opłat wymaga bank, powinno się dopytać pracownika banku o nurtujące kwestie. Pracownik banku jest zobowiązany do udzielenia wyczerpujących informacji, dlatego jeżeli odmawia odpowiedzi na zadane pytania, powinno się zrezygnować z podpisania umowy kredytowej.