Pożyczka ratalna kontra kredyt bankowy – różnice i podobieństwa

Braki w domowym budżecie, pilny remont lub wakacyjny wyjazd skłaniają do zainteresowania się ofertą kredytów bankowych i pożyczek ratalnych w instytucjach pozabankowych. Wybór jednego z0328 rozwiązań może być problematyczny, jeśli nie zna się różnic i podobieństw między tymi produktami.

Pożyczka i kredyt – spłata w ratach według harmonogramu

Największym podobieństwem miedzy pożyczkami pozabankowymi a kredytami gotówkowymi w bankach jest spłata w ratach. Raty spłaca się według harmonogramu dołączonego do umowy o udzielenie finansowania. Wysokość rat w obu przypadkach nalicza się na podstawie RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Na jej wysokość wpływają: wysokość prowizji, oprocentowanie pożyczki, ubezpieczenia i inne opłaty, jakie wiążą się z udzieleniem pożyczki lub kredytu.

W harmonogramie spłaty rat kredytu lub pożyczki znajdują się informacje o wysokości części kapitałowej i odsetkowej raty, a także o pozostałym kapitale do spłaty. Ponadto w dokumencie muszą znaleźć się terminy, w których należy uregulować kolejne płatności.

Pożyczka i kredyt – weryfikacja BIK i źródła dochodów

Wbrew niektórym opiniom, udzielenie pożyczki ratalnej wiąże się z weryfikacją BIK i źródła dochodów wnioskodawcy, podobnie jak ma to miejsce w banku. Firmy pożyczkowe są mniej restrykcyjne niż banki, jednak weryfikacja historii kredytowej i możliwości spłaty pożyczki ratalnej zmniejsza ryzyko, że dłużnik zaprzestanie spłaty rat.

Pożyczka ratalna – uproszczone procedury przyznawania

Firmy udzielające pozabankowych pożyczek ratalnych typu stosują uproszczone procedury przyznawania gotówki. Weryfikacja BIK jest wykonywana, jednak przypadek każdego wnioskodawcy jest rozpatrywany indywidualnie. Dzięki temu pożyczkę pozabankową mogą otrzymać osoby, które mają niewielkie opóźnienia w spłatach wcześniejszych zobowiązań. Ponadto weryfikacja dochodów odbywa się zwykle bez konieczności przedstawiania zaświadczeń od pracodawcy – wystarczające są potwierdzenia przelewów wynagrodzenia na rachunek bankowy lub umowa o pracę. W bankach konieczne jest dokładniejsze weryfikowanie zdolności kredytowej klienta, przez co proces przyznawania kredytu gotówkowego jest dłuższy.

Kredyt gotówkowy – na określony cel

Główną różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym a pożyczką ratalną jest fakt, iż kredyt przyznaje się na określony cel. W umowie zawartej z bankiem określa się, na co zostaną przeznaczone środki i niemożliwe jest wydanie ich w innym celu. Jeżeli chce się uzyskać pieniądze na dowolny cel w banku, powinno się wnioskować o pożyczkę gotówkową.

Pożyczka i kredyt – raty dopasowane do możliwości finansowych

2Bez względu na to, czy skorzysta się z pożyczki ratalnej, czy z kredytu bankowego, zobowiązanie spłaca się w ratach dostosowanych do możliwości finansowych. W pierwszym przypadku wysokość raty wylicza specjalny kalkulator na stronie firmy pożyczkowej, a w drugim pracownik banku przedstawia ją klientowi w placówce bankowej. Jeśli rata miesięczna jest zbyt wysoka, jej wysokość można obniżyć poprzez wydłużenie okresu spłaty lub zmniejszenie kwoty zobowiązania.