Jak zrezygnować z kredytu lub pożyczki po podpisaniu umowy?

Może się zdarzyć, że pod wpływem impulsu skorzysta się z pożyczki lub kredytu, którego spłata jest zbyt obciążająca dla domowego budżetu. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy możliwe jest odstąpienie od zawartej umowy bez żadnych konsekwencji?

Prawo do odstąpienia od umowy

Banki i firmy pożyczkowe typu Assa są zobowiązane do poinformowania klienta o możliwości odstąpienia od umowy kredytu lub pożyczki. Wzór rezygnacji powinien być przedstawiony podczas podpisywania umowy przez pracownika banku.

Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim kredytobiorcy i pożyczkobiorcy mają możliwość odstąpienia od umowy zawartej z bankiem lub firmą pożyczkową. Rezygnacja jest dozwolona w terminie do 14 dni od podpisania umowy – należy przedstawić ją w formie pisemnej i złożyć w placówce bankowej lub wysłać pocztą na adres firmy pożyczkowej. Powinno się pamiętać o zabraniu z banku potwierdzenia złożenia dokumentu i o korzystaniu z przesyłki listownej poleconej – jeżeli rezygnacja zawieruszy się lub nie dotrze z winy poczty, będzie się miało dowód złożenia rezygnacji w wymaganym terminie. Aby oświadczenie było ważne, należy je wysłać najpóźniej na dzień przed upływem terminu wyznaczonego w Ustawie o kredycie konsumenckim.

Konsekwencje odstąpienia od umowy kredytu konsumenckiego

W przypadku, gdy odstępuje się od umowy kredytu konsumenckiego po otrzymaniu przelewu na konto, konieczne jest zwrócenie całej przelanej kwoty. Pieniądze należy zwrócić do banku lub firmy pożyczkowej w terminie do 30 dni od złożenia pisemnej rezygnacji. Do kwoty kredytu lub pożyczki dolicza się odsetki naliczone za okres od dnia wypłaty do dnia rezygnacji. Innych opłat nie pobiera się, gdyż ustawa tego zakazuje. Wyjątek stanowią jedynie ewentualne opłaty notarialne i na rzecz organów administracji publicznej – bank ma prawo wnioskować o ich zwrot.

W sytuacji, gdy klient banku lub firmy pożyczkowej, nie zostanie poinformowany o możliwości rezygnacji z kredytu konsumenckiego, obowiązuje art. 45 ust. 1 Ustawy o kredycie konsumenckim:

W przypadku naruszenia przez kredytodawcę art. 29 forma umowy o kredyt konsumencki ust. 1, art. 30elementy umowy o kredyt konsumencki ust. 1 pkt 1–8, 10, 11, 14–17, art 31–33, art. 33a należności w przypadku opłat z tytułu zaległości w spłacie kredytu i opłat za opóźnienie przekraczających maksymalne odsetki za opóźnienie i art 36a–36c konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.”

Zgodnie z brzmieniem artykułu, niedopełnienie obowiązku poinformowania o możliwości rezygnacji z kredytu konsumenckiego oznacza, że kredytobiorca może odstąpić od umowy bez konieczności pokrywania jakichkolwiek kosztów.

Dzięki odstąpieniu od kredytu, można bez poważnych konsekwencji zrezygnować z pożyczania pieniędzy, jeżeli podjęło się niewłaściwą decyzję. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż spłacanie zobowiązania, gdy ma się zbyt mało gotówki.