Powrót do Polski po kilku latach emigracji bywa trudny. Często potrzebuje się sporo gotówki, by zacząć nowe życie, znaleźć mieszkanie i pracę. Z tego powodu wiele osób po kilku miesiącach od przyjazdu do kraju potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki i zaczyna poszukiwania atrakcyjnego kredytu gotówkowego.
Czysta karta, czyli problemy z historią kredytową
Banki chętniej udzielają kredytów gotówkowych klientom, którzy w przeszłości korzystali z kredytów lub pożyczek i terminowo je spłacali. Brak historii kredytowej utrudnia weryfikację zdolności kredytowej klienta i ocenę ryzyka. Jeżeli przez co najmniej kilka lat przebywało się na emigracji i korzystało się tam z pożyczek, można pozyskać historię kredytową z zagranicznych biur informacji kredytowej.
Polski BIK współpracuje z podobnymi instytucjami, działającymi między innymi na terenie Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. Niemiecki SCHUFA Holding AG, brytyjski EQUIFAX Ltd. i włoski CRIF SpA może udostępnić dane na temat dłużnika, dzięki czemu pozytywna historia kredytowa jest widoczna również dla polskich banków. Dzięki takiemu rozwiązaniu znika problem „czystej karty” w BIK, a kredytobiorca może otrzymać potrzebne mu pieniądze na lepszych warunkach.
Historia kredytowa za granicą – jak do niej dotrzeć?
Pozyskanie zagranicznej historii kredytowej jest niezbędne nawet w prozaicznych przypadkach. Zakup komputera na raty, czy kredyt w Asa na remont łazienki mogą być niedostępne dla klientów, którzy dotychczas nie korzystali z kredytów. W jeszcze trudniejszej sytuacji są osoby, które po powrocie z zagranicy chcą kupić dom lub mieszkanie i wnioskują o kredyt hipoteczny. Brak historii kredytowej w przypadku kredytu na mieszkanie może oznaczać podwyższenie marży banku nawet o 0,5%.
Aby dotrzeć do zagranicznej historii kredytowej, podczas składania wniosku o kredyt w Polsce należy upoważnić bank do zasięgnięcia informacji w zagranicznych bazach dłużników. Informacje są pozyskiwane za pośrednictwem BIK, a bank otrzymuje je w formie raportu. W podobny sposób postępuje się w przypadku badania historii kredytowej cudzoziemców, którzy wnioskują o kredyt na terenie Polski.
Każdy kraj stosuje własne zasady tworzenia baz dłużników, stąd informacje z Niemiec mogą nieco różnić się od informacji z Włoch lub Wielkiej Brytanii. Niemniej, w każdym raporcie znajdzie się wzmianka o terminowym zwrocie wierzytelności – jest to najważniejsza kwestia dla polskiego banku.
Transgraniczna wymiana informacji o dłużnikach – czy jest bezpieczna?
ACCIS, czyli organizacja zrzeszająca branżę informacji kredytowej w Europie, deklaruje, że wszystkie dane przekazywane pomiędzy bankami są odpowiednio zabezpieczone. Przekazuje się je z poszanowaniem przepisów o ochronie danych osobowych, a banki są zobowiązane do zachowania tajemnicy. Informacje pozyskane z zagranicznych baz nie mogą być udostępniane pomiędzy polskimi bankami ani pomiędzy bankami a organami państwowymi.