Osoby z negatywną historią w BIK często szukają pożyczek, które można zaciągnąć pomimo wcześniejszej nieterminowości w spłatach rat. Czy na rynku istnieją pożyczki bez weryfikacji w bazie BIK?
Widniejesz w BIK? O pożyczkę będzie trudniej
Nieterminowość w spłatach rat wcześniejszych kredytów i pożyczek praktycznie dyskwalifikuje dłużników w staraniu się o kredyt lub pożyczkę w banku. Nawet kilkudniowe opóźnienie w płatności raty może zostać zgłoszone do BIK, przez co bank może odmówić udzielenia pożyczki. Przez długi czas rozwiązaniem w takiej sytuacji było korzystanie z pożyczek pozabankowych. Jak jest obecnie?
Panuje błędne przekonanie, że w instytucjach pozabankowych nie sprawdza się historii wnioskodawcy w bazach dłużników. W rzeczywistości większość firm pożyczkowych dokonuje takiej weryfikacji, jednak podchodzi do niej mniej restrykcyjnie niż banki. Firmy udzielające chwilówek i pożyczek ratalnych sprawdzają, czy klient terminowo zwracał zobowiązania, jednak niewielkie opóźnienia w płatnościach zwykle nie stanowią problemu. Jeśli dłużnik spóźnił się ze spłatą raty o okres krótszy niż 30 dni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzyma pożyczkę pozabankową. W przypadku opóźnień sięgających powyżej 30-60 dni, najczęściej decyzja o przyznaniu chwilówki lub pożyczki ratalnej jest odmowna.
Osoby potrzebujące gotówki mogą wnioskować o pożyczkę pozabankową w AASA, dzięki czemu zwiększają swoje szanse na otrzymanie pieniędzy, pomimo wpisu w BIK. Każda firma pożyczkowa stosuje własne kryteria oceny wiarygodności klientów i indywidualnie rozpatruje każdy przypadek. Może się okazać, że dłużnikowi z negatywną historią w Biurze Informacji Kredytowej uda się uzyskać pożyczkę na nieco niższą kwotę niż wnioskował początkowo.
Czyszczenie BIK – czy jest skuteczne?
W przypadku trudności z uzyskaniem pożyczki w banku i w instytucjach pozabankowych, część dłużników decyduje się na usługę czyszczenia BIK. Istnieją firmy, które obiecują, że po wniesieniu określonej opłaty usuną negatywne wpisy z Biura Informacji Kredytowej. W rzeczywistości taka usługa jest niemożliwa. W przypadku uregulowaniu zobowiązania w terminie, wierzyciel jest zobowiązany do zgłoszenia żądania usunięcia wpisu z BIK w ciągu 14 dni od spłaty ostatniej raty. Jeśli bank lub inny podmiot zaniechają tej czynności, grozi im grzywna do 30 tysięcy złotych. Jeżeli dłużnik spóźni się ze spłatą raty o okres dłuższy niż 60 dni, negatywny wpis w BIK będzie widniał w bazie przez kolejne 5 lat, nawet gdy dług zostanie w całości spłacony. Usunięcie wpisu jest przez ten okres niemożliwe, a firmy oferujące czyszczenie BIK mogą co najwyżej kwestionować skuteczność zgłoszenia wpisu. Zwykle takie starania okazują się nieskuteczne.
Aby uniknąć negatywnej historii w BIK, powinno się pożyczać pieniądze wyłączenie, gdy ma się możliwość ich zwrócenia. Jeśli pojawią się problemy w terminowej spłacie, wskazane jest jak najszybsze skontaktowanie się z wierzycielem w celu ustalenia nowych warunków spłaty lub jej okresowego zawieszenia.